گالری فیلم و عکس

تخفیف ها

پرطرفدارترین خدمات

آخرین مقالات

ارتودنسی ثابت
آوریل 6, 2020

مقاله:مرز درمان نامرتبی دندانها باکامپوزیت بدون ارتودنسی کجاست؟

چرا بعضی از بیماران قربانی درمان نادرست کامپوزیت با تراش شدید وغیراصولی مینای دندانها وحتی درمان ریشه یا کشیدن یک دندان که باارتودنسی قابل مرتب کردن ونگهداری است میشوند؟
اگربعداز سفید شدن دندانهای بالا بارنگ سوپر بلیچ هیچ راهکاری برای همرنگ کردن دندانهای پایین با بالا بدلیل مشکل ارتودنسی دیپ بایت وجودندارد،چرا انجام میشود؟
طبق تجربه من درمواردی که بیماران تمایل به درمان کامپوزیت لامینیت دارند ولی نامرتبی شدید دندانی اجازه نمیدهد،بدلیل اینکه جهت درمان کامپوزیت لامینیت مرتب کردن کامل دندانها ضروری نیست وفقط موارد خاصی مانند اختلاف زیاد جابجایی دندانها (sever crowding)و جفت بودن شدید دندانهای جلو(deep bite) مانع انجام درمان کامپوزیت لامینیت اصولی می باشد،می توان درمان ارتودنسی کوتاهتر وساده تری انجام داد .
ومعمولا علت اصلی اینکه این بیماران درمان ارتودنسی را قبول نمی کنند وزیر بارانجام درمانهای اشتباه وغیر اصولی کامپوزیت میروند، طولانی شدن وهزینه درمان پیچیده تر ارتودنسی می باشد.
هدف ازاین مقاله آگاهی دادن به همکاران عزیز وبیماران مشتاق به درمان کامپوزیت میباشد تا بتوانند با یک درمان ارتودنسی کوتاه باهزینه مناسب جلوی تراشهای زیاد وآسیب زننده به دندانهای دایمی جلو که غیرقابل جبران وبرگشت میباشد رابگیرندو دردام وسوسه اصلاح نامرتبی شدید وناهنجاری فکی با کامپوزیت تنها نیفتند.متاسفانه اخیرا شاهد مراجعه تعدادی ازبیماران بودیم که بدون آگاهی از نتایج این درمان ها مشکلات زیادی برای خود ایجاد کرده اند.

در انتخاب ارتودنسی و کامپوزیت باید چه نکاتی را در نظر داشت؟
در واقع سه عامل مهم در داشتن لبخندی زیبا تاثیر می گذارد: موقعیت دندان(کج یا صاف  بودن) شکل دندان( کوتاه، بلند، باریک یا نامتوازن) رنگ دندان( سیاه یا زرد شدن دندان ها)
·موقعیت دندان:
در صورتی که تنها مشکل دندان هایتان موقعیت آنهاست بدون اینکه شکل آن ایرادی داشته باشد، بهتر است از ارتودنسی برای اصلاح لبخند خود کمک بگیرید. در اینگونه شرایط می توان گفت از آنجایی که ارتودنسی درمانی غیر تهاجمی است، کمک گرفتن از هر نوع ارتودنسی سالم تر و ماندگار تر از ونیر ها محسوب می شود. البته ونیر کامپوزیت نیز برخلاف لمینت دندان نیازی به تراش دندان ها ندارد و اما به علت ضخامت مواد کامپوزیت، دندان ظاهر طبیعی خود را از دست خواهد داد.
·شکل دندان:
اگردندان ها بسیار بلند، بسیار کوتاه، شکسته یا ساییده شده اند، بهترین راه استفاده از ونیر کامپوزیت برای اصلاح شکل دندان هاست. با ونیر کامپوزیت می توانید بدون تراش دادن دندان، لایه ای دیگر به روی آن اضافه کنید.
در برخی دیگر از موارد که دندان ها به شدت آسیب دیده یا فواصل بسیاری زیادی در میان آنها وجود داشته باشد نیز بهترین راه درمان ونیر کامپوزیت می باشد. استفاده از کامپوزیت برای بلند کردن، ضخامت و پهنا دادن به دندان های سالم بسیار توصیه می شود. زیرا علیرغم لمینت، دندانپزشک برای نصب کامپوزیت تنها به صیقل دادن دندان بسنده می کند.
·رنگ دندان:
اگر شکل و موقعیت دندان مشکلی ندارد و تنها رنگ دندان ها به سفیدی قبل نیست، بیمار می تواند با بلیچینگ آنها را مانند سابق سفید کند. در صورتی که یکی از دندان ها به علت روت کانال کاملا تیره شده است، سفید کردن داخلی می تواند راه حل مناسبی باشد.
در شرایط شدید تر که پوسیدگی دندان موجب تخریب فراوان شده و روش های بلیچینگ نیز قبلا امتحان شده اند، در مرحله آخر می توان با استفاده از ونیر کامپوزیت، لمینت یا روکش به ترمیم دندان ها پرداخت.
آیا می توان ارتودنسی و کامپوزیت را با هم انجام داد؟
با توجه به تمایل بیمار برای ظاهر دندان، ممکن است هم ارتودنسی و هم ونیر کامپوزیت برای وی لازم باشد.
در اغلب موارد بیمار لازم است ابتدا درمان ارتودنسی را کامل کرده و سپس ونیر کامپوزیت را انجام دهد. این امر موجب می شود تا ساختار دندان های بیشتری حفظ شود و در نتیجه دندان های کمتری نیاز به کامپوزیت داشته باشند. در صورتی که در گذشته ونیر کامپوزیت انجام داده اید، هنوز هم میتوانید با انتخاب ارتودنسی طرح لبخند خود را اصلاح کنید.

مقایسه قیمت کامپوزیت و ارتودنسی:
ونیر کامپوزیت ها معمولا گران تر از بریس های ارتودنسی هستند. قیمت کامپوزیت دندان به جنس مواد مصرفی و تعداد دندان هایی که نیاز به کامپوزیت دارند، بستگی دارد. البته قیمت لمینت دندان حدودا دو برابر قیمت کامپوزیت بوده و طول عمر کامپوزیت دندان نیز کمتر از لمینت می باشد.
هزینه های ارتودنسی می تواند در طول کل دوره درمان پخش شود و از این طریق فشار مالی به بیمارکاهش یابد. از آنجایی که هم قیمت کامپوزیت ونیر دندان و هم حدود قیمت ارتودنسی بستگی به میزان مشکل بیمار دارد، بهتر است درباره قیمت دقیق آن با متخصص ارتودنسی و متخصص ترمیم و زیبایی دندان خود مشورت کنید.
درتصاویر مواردی از درمانهای نادرست کامپوزیت بانامرتبی شدید دندانها که منجر به تراش زیاد دندانها گردیده است دیده می شود.
دکتر حسین شصت فولادی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *